مشخصات فنی درب ضد حریق

مشخصات فنی درب ضد حریق

مشخصات فنی درب ضد حریق، درب های ضد حریق به درب هایی گفته می شود، که مقاومت بالایی در برابر حرارت بالا، آتش و دود دارند. و از گسترش آتش در قسمت های مختلف یک ساختمان جلوگیری می کنند. درب های ضد حریق که توانایی مقاومت در برابر دمای 850 درجه ی سلسیوس را دارند. و بیشتر در نیروگاه ها، ورزشگاه ها و بیمارستان و فرودگاه ها استفاده می شوند.

درب ضد حریق چیست؟

درب ضد حریق در برابر صدا، آتش و حرات، انفجار و سیل مقاوم بوده و به عنوان درب ضد سرقت هم عمل می کند. درب های ضد حریق از ترکیباتی مانند شیشه، گچ، فولاد، چوب، تخته ورمیکولیت و آلومینیوم ساخته می شوند. بعضی از نمونه های درب های ضد حریق چوبی تا 20 دقیقه در برابر آتش مقاوم هستند. و نمونه ای دیگر از جنس ام دی اف می توانند تا 60 دقیقه در برابر حرارت و آتش مقاومت کنند.

وقتی که درب های ضد حریق نصب می شوند سوراخ ها و درز های اطراف آن ها باید با مواد مقاوم در برابر حرارت و آتش پر شوند. بیشتر درب های ضد حریق به گونه ای طراحی شده اند که در شرایط عادی باز می شوند و در صورت آتش سوزی به طور خودکار بسته می شوند، برخی از درب های ضد حریق هم توسط یک نیروی الکترومغناطیسی باز نگه داشته می شوند که به سیستم زنگ خطر آتش سوزی متصل هستند و در صورت آتش سوزی بسته می شوند.

درب های ضد حریق چه استاندارد های باید داشته باشد ؟

 

مشخصات فنی درب ضد حریق شامل استاندار های مختلفی می باشد که توجه به آن حائز اهمیت می باشد. با در نظر گرفتن استاندارد ها و الزامات اعلام شده در بند هاي ذيل، می توانید از بین درب هاي عرضه شده، درب ضد حریق مناسب برای پلكان ورودی و خروجی ساختمان انتخاب کنید.

ابزار و يراق آلات مورد استفاده در اين نوع درب ها مي بايست داراي تائيديه مقاوم در برابر حريق از آزمايشگاه هاي معتبر باشند . اين نوع درب ها مي بايست در آزمايشگاه مقاومت در برابر آتش به وسيله كوره مقاومت در برابر آتش مقياس متوسط ( يك متر مربع ) متناسب با ابعاد كوره و قاب دستگاه شامل جزئيات كامل ( لنگه در ، چارچوب ، لولاها ، دستگيره ، قفل و …) مورد آزمايش قرار گرفته و تا دقيقه 120 معيار يكپارچگي برآورده گردد.

مشخصات فنی درب ضد حریق

 • ساخته شده از ورق فولادی
 • پهنای ورق روغنی 2 میلیمتر
 • پهنای لنگه ورق 1.5 میلیمتر روغنی
 • دارای لولای فولادی ضد سایش
 • عایق داخل لنگه از جنس پشم سرامیک یا پشم سنگ
 • پوشش رنگ از نوع الکترواستاتیک
 • قفل آنتی پنیک در انواع مختلف

یراق آلات درب ضد حریق

یراق آلات درب ضد حریق باید در برابر حرارت و آتش به خوبی مقاوم باشند تا کارآیی درب را افزایش دهند. این یراق آلات با توجه به نوع درب چوبی و فلزی، متفاوت می باشند.
دستگیره درب ضد حریق از نوع پنیک می باشد که مقاوم بالایی در برابر حرارت و دما دارد.
نحوه کار کردن دستگیره به صورتی است که برای باز کردن درب نیازی به استفاده از دست نمی باشد و در مواقع اضطراری و فرار و می توانید با ضربه زدن با پا درب را باز کنید و به سرعت محل آتش سوزی را ترک کنید.
در درب های ضد حریق، از نوعی درزگیر های دود بند استفاده می شود که در هنگام آتش سوزی متورم می شود و مانع عبور دود و گازهای متصاعد شده ناشی از آتش سوزی می شود.

ویژگی فنی درب ضد حریق فلزی با تایید آتش نشانی

 1. درب ضد آتش فلزی با تاییده آتش نشانی دارای چهارچوب فلزی با ضخامت دو میلی متر از ورق های هیدروکربن یا گالوانیزه می باشد. تمام این موارد مورد تایید سازمان آتش نشانی قرار گرفته است.
 2. ورق های فلزی با ضخامت یک و شش دهم میل در داخل لنگه درب از PLATE هیدروکربن ساخته می شود. در داخل لنگه فلزی نیز استراکچر خاصی وجود دارد که قسمت هایی از درب فلزی که یرآق آلات و لولای درب نصب می شود شبکه فلزی داخلی تقویت می شود.
  این شبکه به گونه ای است که در آن علاوه بر مقاومت، موضوع نگهداری و ثابت نگه داشتن مواد نیز وجود دارد که این مواد از قبیل پشم سنگ می باشد.
 3. پشم سنگ مهمترین ماده در داخل درب ضد حریق فلزی می باشد که تا دمای هشت صد و پنجاه درجه در برابر گرما مقاومت دارد. این پشم سنگ دارای درجه آ استاندار می باشد.
 4. رنگ زدن بر روی ورق درب هیدروکربن و چهارچوب ها، به صورت رنگ پاشی قطب های منفی و مثبت جریان الکتریکی  صورت می گیرد و از نوع EPOXY POLYSTER می باشد.
 5. از انواع یرآق مورد استفاده در درب های ضد حریق می توان به دستگیره Anti panic و لولای مخصوص اشاره کرد که مورد تایید سازمان آتش نشانی قرار گرفته است.
 6. درزگیر به کار رفته در دور لنگه درب باعث جلوگیری از خروج گازها سمی و دود در ساختمان مشتعل می شود. همچنین با جلوگیری از ورود اکسیژن به محیط باعث کند شدن آتش سوزی می شود.
مشخصات فنی درب ضد حریق
مشخصات فنی درب ضد حریق

 

درب های ضد حریق از نظر کاربرد به چهار گروه دسته بندی میشوند:

 • درب های خروج اضطراری برج های مسکونی، اداری و هتل
 • درب های بیمارستانی
 • درب های مخصوص خزانه و انبار
 • درب های مخصوص نیروگاه های برق

درب ضد آتش از نظر عمومی چگونه باید باشد؟

1-  دارای مدارک فنی زیر باشد:

 •  دارای گزارش آزمایش آتش از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و شهرسازی باشد.
 •  دارای تائیدیه و گزارش آزمایش حریق از مراکز و آزمایشگاههای معتبر بین المللی (مانند آزمایشگاههای TBW, Warrington،LPCB،UL و …)  باشد.
 •  برای پروژه های خاص و مهم، نمونه واقعی در ابعاد کامل از محل پروژه توسط دستگاه نظارت یا نهاد معتبر شخص ثالث برداشت شده و آزمون آتش استاندارد توسط آزمایشگاه معتبر بر روی آن انجام شود.

2- درب ضد حریق، بر حسب نیاز، موقعیت قرارگیری در ساختمان دارای سیستم های خود بسته شو با حالت آرام بند، سیستم خودکار بسته شو و دستگیره آنتی پنیک استاندارد باشد:

 درهاي آتش مستقر در ديوارهاي مشترك جداكننده واحدهای خواب در آپارتمان های مسکونی می‌تواند فاقد سيستم خودبسته‌شو یا خودکار بسته شو باشد.

3- پس از بسته‌ ‌شدن باید بتواند گسترش آتش و دود را از هر طرف به طرف دیگر مسدود کند.

4- زمان محافظت مورد نیاز در برابر آتش را مطابق با مقررات و آیین نامه های ساختمانی مرجع تامین نماید.

مشخصات فنی درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

 درب های ضد حریق چه ابعادی دارند؟

 

ابعاد درب ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی به دو ابعاد تقسیم بندی می شود.

ابعاد پشت تا پشت چهارچوب ۱۱۰*۲۱۰ سانتی متر

ابعاد پشت تا پشت چهارچوب ۱۰۵*۲۱۰ سانتی متر

ابعاد درب ضد حریق فوق باید برای ساختمان هایی که مجاز به استفاده از در ضد حریق فلزی می باشند گذاشته شود. ابعاد ساب فریم نیز به قرار زیر می باشد:

برای درب ردیف ۱: داخل به داخل ساب فریم یا قوطی فلزی ۱۱۱*۲۱۱ سانتی متر می باشد.

برای ردیف ۲: داخل به داخل قوطی فلزی یا همان ساب فریم ۱۰۶*۲۱۱ سانتی متر می باشد.

 از چه رنگ های برای درب ضد حریق استفاده می شود؟

رنگ ها رایج برای درب ضد حریق فلزی رنگ سفید کرم چرم می باشد. که زمان تولید مورد نیاز با ابعاد استاندارد ۱۵ روز می باشد. در ضورت درخواست مشتری برای رنگ های فلز خاص باید زمان بیشتری را در مقایسه با درب های سفید کرم چرم در نظر بگیرند.

البته ابعاد غیراستاندارد نیز می توان برای ابعاد درب ضد حریق فلزی با تاییده آتش نشانی تولید کرد.که دو مورد در این خلال بوجود می آید. اول زمان بیشتر برای تولید این درب ها می باشد دوم اضافه بها برای تولید این درب ها نسب به دربهای با سایز استاندارد می باشد

آذین نقش چوب

 تولید کننده انواع درب های ضد سرقت، درب های ضد آب ، درب های MDF ، درب های HDF ، درب های ضد حریق می باشد. هدف اصلی شرکت، ارائه بهترین خدمات به شما می باشد. ما همیشه تمام سعی و تلاش خود را برای جلب رضایت مشتریان عزیز انجام داده ایم. شما می توانید جهت خرید از فروشگاه فرم سفارش خود را ثبت کنید. و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

 

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا