انواع درب ضد حریق

انواع درب ضد حریق

درب های ضد حریق ( درب ضد آتش )

درب ضد حریق، به درب هایی گفته می شود، که در برابر حریق کاملا مقاوم بوده و از ورود آتش و شعله ور شدن آتش جلوگیری می کند. معمولا چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد و روکش درب از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کوره ای میباشد. داخل درب پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد، که در برابر آتش تا ۴ ساعت در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم است. اطراف درب با لاستیک درزگیر نسوز پوشانیده شده است جهت جلوگیری از ورود دود ،در حرارت بالا ، دود سمی تولید نمیکند. همچنین از وزن بالایی برخوردارند.

این درب ها معمولا در راهروها مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که با نفوذ شعله های آتش به راهرو ها افراد حاضر می توانند پشت این درب ها در امان بمانند.

از درب‌های ضد حریق در مراکز دولتی مانند بیمارستان‌ ها، فرودگاه‌ ها، ورزشگاه‌ ها و نیروگاه‌ ها، کارخانه‌ ها، کتابخانه‌ ها و حتی درب ورودی آپارتمان‌ ها و ساختمان‌های مسکونی و تجاری ضروری است.

انواع درب ضد حریق

1 ) درب ضد حریق چوبی

2 ) درب ضد حریق فلزی

3 ) درب ضد حریق شیشه خور

4 ) درب ضد حریق دو لنگه تک باز شو

5 ) درب ضد حریق تک لنگه شیشه خور

درب ضد حریق چوبی :

درب های ضد حریق چوبی یا دودبند از چوب های خشک روسی ساخته می شوند. ضخامت این درب ها حداقل ۱,۵ سانتی متر می باشد. جداره داخلی این درب ها از فولاد و فضای داخلی از پشم سنگ ( جهت جلوگیری از شعله ور شدن آتش ) پرشده است.

در این نوع درب امکان افزایش ضخامت برای ایجاد برجستگی نیز وجود دارد. البته نباید بر روی آن کنده کاری کنیم.

نصب درب چوبی هم بر روی چهارچوب فلزی امکان پذیر است و هم چهارچوب چوبی. این کار بستگی به نظر ساختمان ساز دارد.

درب ضد حریق چوبی، علاوه بر کیفیت، زیبایی و جلوه خاصی هم ایجاد می کند.

درب ضد حریق فلزی :

درب ضد حریق فلزی از ورق های فلزی از جنس گالوانیزه و ورق روغنی  ساخته می شود. و ضخامت انها بالای 6 سانتی متر می باشد. داخل درب های فلزی از پشم سنگ ( به منظور جلوگیری از انتشار آتش ) پر میشوند.

درب های ضد حریق شیشه خور:

این نوع درب در مدل های مختلف کشویی، لولایی و… یا به صورت تک درب یا دو درب ساخته می شوند. کاربرد تمامی این مدل ها بستگی به محل استفاده آن دارد.

شیشه های درب های ضد حریق از جنس نسوز می باشد. و برای ساخت  باید برش مخصوصی به ورق داد و نوار نسوز کنار شیشه نیز با دقت بالایی نصب شود چرا که این نوار باید از انتشار دود به نقاط دیگر نیز جلوگیری به عمل آورد.

درب ضد آتش شیشه دار معمولا برای ساختمان های پرتردد و ساختمان های عمومی کاربرد دارند. دلیل این امر هم بالاتر بودن هزینه این گونه درب ها می باشد به دلیل اینکه در ساختمان های مسکونی و یا اداری تردد کمتری صورت میگیرد استفاده از این گونه درب ها در ساختمان های مسکونی به صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارد.

کاربرد انواع درب ضد حریق مکان های مختلف

درب های خروج اضطراری برج های مسکونی و اداری

درب مخصوص نیروگاه برق

درب بیمارستانی

درب خزانه ها و انبار

درب مراکز آموزشی و فرهنگی

ابعاد استاندارد درب های ضد حریق فلزی تک لنگه

بطور کلی خلاصه ابعاد ساب فریم مورد نیاز برای درب ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی به دو دسته تقسیم بندی می شود :
1.    ۱۱۲*۲۱۱ سانتی متر ابعاد داخل به داخل ساب فریم ( فریم انتظار)
2.    ۱۰۷*۲۱۱ سانتی متر ابعاد داخل به داخل ساب فریم (فریم انتظار)
البته باید بیان شود که کارخانه قابلیت تولید درب های ضد حریق فلزی با ابعاد خاص را نیز دارد.
درب های ضد حریق فلزی دارای دستگیره آنتی پنیک از نمای درب ، دستگیره نسوز پشت و جک هیدرولیک آرام بند به همراه درزگیر پف شونده می باشد.

ابعاد استاندارد درب های ضد حریق فلزی دو لنگه

بطور کلی و خلاصه می توان بیان کرد ابعاد ساب فریم یا فریم انتظار برای درب ضد حریق فلزی دو لنگه ۲۰۲*۲۱۱ سانتی متر می باشد.
درب های ضد حریق فلزی دو لنگه به انواع مختلف با یرآق متخلف تقسیم بندی می شود.
1. درب ضد حریق فلزی دولنگه باقابلیت بازشو فقط یک لنگه
2. درب ضد حریق فلزی دو لنگه با قابلیت بازشو دو لنگه
نصب و حمل درب های ضد حریق فلزی دولنگه به مراتب از تک لنگه زمان برتر می باشد.
این نوع درب ها همانند درب های ضد حریق فلزی تک لنگه دارای دستگیره پنیک و دستگیره پشت نسوز و جک هیدرولیک آرم بند می باشد.

استانداردهای درب های ضد حریق

درب های ضد حریق معمولا باید بر اساس استاندارد مورد تایید آتش نشانی UL  امریکا  LPCB  انگلستان و VDSآلمان باشند که دربهای ضد حریق شرکت آدرا بر اساس استاندارد UL امریکا با مقاومت در برابر آتش ۱-۴ ساعت تا دمای بیش از ۸۵۰ درجه سلیسیوس و دود بندی از تمام جهت ارائه میگردد.

همچنین باید به نکاتی هنگام خرید درب های ضد حریق دقت کنیم. به طور مثال، تمامی لولا های درب باید استحکام لازم را داشته باشد. فضای بین درب و چارچوب باید به گونه ای باشد که نور از پایین درب درز نکند. هنگامی که درب را به حالت نیمه باز رها کردیم، بدون گیر کردن بسته شود. درزگیرهای درب باید بدون هیچ گونه آسیبی نصب شده باشند. چراکه درزگیر ها در جلوگیری از نفوذ شعله های آتش و دود نقش بسزایی دارند.

همینطور باید از مقاومت دستگیره درب در برابر حرارت مطمئن شویم.

بهترین نوع درب ضد حریق

اولین فاکتور در انتخاب بهترین درب، بستگی به محل استفاده و نیاز شما دارد. هرچه قدر ایمنی بیشتری را بخواهید باید دربی را که مدت زمان بیشتری در برابر آتش مقاوم است را انتخاب کنید. یکی دیگر از عوامل یک درب مناسب ضد حریق، بستگی به بودجه شما دارد. که می توانید از بین انواع شرکت های سازنده ی داخلی و خارجی درب مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. اما نکته ی مهم اینست که ساده ترین درب ها هم می توانند در برابر شعله های آتش و دود مفید باشند.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا